Polecamy

III ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona tematyce zbiorów specjalnych, 24-25 maja 2018 r., Szczecin

Data dodania: 29.11.2017

Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie serdecznie zaprasza na III ogólnopolską konferencję naukową poświęconą zbiorom specjalnym „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji".

Od wielu lat w licznych instytucjach przechowujących zabytki piśmiennictwa prowadzone są prace digitalizacyjne, mające na celu udostępnianie zbiorów w postaci kopii cyfrowych. Złożoność problematyki cyfryzacji oraz szybki postęp technologiczny, zmuszają pracowników bibliotek i muzeów do podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności w tym zakresie. Planowana konferencja ma na celu przybliżenie problemów, tak praktycznych jak i teoretycznych, które pojawiają się w procesie digitalizacji. Ma stanowić forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Wyposażenie w nowoczesny sprzęt Zachodniopomorskiej Książnicy Cyfrowej w Szczecinie" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach VIII
osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Organizatorzy proponują osobom zajmującym się i zainteresowanym tematyką cyfryzacji zgłoszenie wystąpień, które mieszczą się w następujących blokach tematycznych:

  • projektowanie bibliotek cyfrowych, w tym szczególnie: zasady typowania zbiorów do cyfryzacji, organizacja ścieżki cyfryzacji, konsorcja bibliotek etc.
  • standardy tworzenia i udostępniania obiektów cyfrowych (standardy i zalecenia dotyczące digitalizacji zbiorów specjalnych, opracowanie zbiorów cyfrowych, digitalizacja a konserwacja zbiorów, zalecenia dotyczące udostępniania zbiorów cyfrowych, w tym cyfryzacja a prawo autorskie, udostępnianie obiektów cyfrowych a statystyki odwiedzin etc.)
  • problematyka przechowywania zbiorów cyfrowych (standardy w przechowywaniu obiektów cyfrowych, utrzymanie repozytoriów cyfrowych, centra zapasowe, certyfikacja repozytoriów cyfrowych etc.)
  • biblioteki cyfrowe a upowszechnianie dziedzictwa kulturowego (digitalizacja a praktyki uczestnictwa w kulturze młodych pokoleń, wykorzystanie i użyteczność polskich repozytoriów digitalizacyjnych, inspirujące usługi i rozwiązania cyfrowe etc. )
  • digitalizacja zbiorów a formy jej finansowania (projekty digitalizacyjne finansowane ze środków publicznych, fundraising etc.)
  • wyposażenie pracowni digitalizacyjnej (sprzęt, kwalifikacje pracowników, zastosowanie przepisów BHP etc.)

Wszystkich zainteresowanych tak zarysowaną problematyką zachęcamy do zgłoszenia uczestnictwa w konferencji i włączenia się do dyskusji na temat rozmaitych problemów związanych z cyfryzacją zbiorów specjalnych w polskich bibliotekach i muzeach. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru zgłoszonych wystąpień.

Ważne informacje i terminy:

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP