Data dodania: 27.03.2015
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy zapraszają na warsztaty „Jak redagować stronę internetową biblioteki, by była dostępna dla użytkownika niepełnosprawnego?”, które odbędą się 19 czerwca 2015 roku w siedzibie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy przy ul. Meissnera 5, w godzinach od 10.00 do 15.00.
Dostępność strony internetowej to nie jednorazowe działanie, a nieustanny proces. Podczas szkolenia opowiem o tym, o czym należy pamiętać w codziennych działaniach podejmowanych na stronie internetowej, by zachować wymogi dostępności.
Celem szkolenia jest omówienie zasad redagowania i zamieszczania materiałów w serwisach internetowych, tak by były one zgodne z zasadami dostępności.
Warsztaty skierowane są do bibliotekarzy, którzy w swoich bibliotekach, pełnią funkcję redaktorów, czyli przygotowują i zamieszczają materiały na stronach internetowych.
Na szkoleniu:
- dowiesz się jakie obowiązki, w zakresie publikowania informacji w sposób dostępny, nakłada Ustawodawca i co z tego wynika dla bibliotek,
- dowiesz się co to jest WCAG 2.0,
- poznasz poziomy dostępności stron internetowych,
- dowiesz się w jaki sposób przygotować (napisać, sformatować) tekst na stronę internetową, by spełniał wymogi dostępności,
- poznasz sposoby zamieszczania fotografii, grafik, nagrań dźwiękowych i filmów, tak by były dostępne dla osób niepełnosprawnych,
- przygotujesz teks alternatywny do różnego rodzaju materiałów graficznych,
- poznasz i przetestujesz narzędzia, które pomogą Ci sprawdzić, czy Twoja strona internetowa spełnia wymogi dostępności.
Szkolenie będzie łączyło elementy wykładu, studium przypadku oraz praktycznych ćwiczeń przy komputerze.
Szkolenie prowadzi:
Elżbieta Matonóg - animatorka kultury, wieloletnia trenerka i instruktorka nowych technologii informacyjnych wśród seniorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i bibliotekarzy, popularyzatorka bezpiecznego korzystania z Internetu. Latarnik Polski Cyfrowej. Aktywna członkini Grupy Biblioteka Cyfrowy Świat działającej w ramach Sieci LABiB. Inspiratorka i kreatorka usług odpowiadających na realne potrzeby społeczności lokalnej, na co dzień pracuje w olkuskiej bibliotece.
Koszt udziału w warsztatach: 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikat, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącym, aktualne czasopismo SBP.
Kontakt:
Małgorzata Dargiel-Kowalska, tel. 22 608 28 2722 608 28 27,
biuro@sbp.pl