Polecamy

Aktualności z MBP w Brzezinach

Data dodania: 30.06.2011

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach można aktualnie obejrzeć wystawę papierowych lalek autorstwa Mirosławy Truchty-Nowickiej. Odbywa się ona pod hasłem "Lalkowe wędrowanie - Japonia", gdyż prezentowane postacie nawiązują do mitologii i legend tego kraju.

Znajdziemy więc tu olbrzymie smoki, zwykłych mieszkańców kraju kwitnących wiśni jak i malutkiego bożka szczęścia. Lalka dla Japończyków jest bardzo ważna. - Buduje świadomość mieszkańców tego kraju - wyjaśnia Mirosława Truchta-Nowicka. Prezentowane w bibliotece lalki nie są wiernymi kopiami lalek japońskich, gdzie wykorzystywane jest także tkanina. Mitologia japońska nie pozostawiła także wyobrażeń tradycyjnych bóstw, więc są to interpretacje postaci z legend autorstwa Mirosławy Truchty-Nowickiej. Autorka wystawy z wykształcenia jest plastykiem, a z tworzeniem lalek po raz pierwszy spotkała się w łódzkim teatrze "Pinokio". Swoje prace wielokrotnie wystawiała w Łodzi. Prezentowała je też w Warszawie, Radomiu, Sopocie, Częstochowie i Piotrkowie Trybunalskim. Jak wyznaje Mirosław Truchta-Nowicka swoimi lalkami chce sprawiać radość i wywoływać uśmiech odbiorców wystaw. Z pewnością w Brzezinach nie będzie inaczej.

 


Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny w tym roku dokonała zakupów książek. Kontynuując ideę aktualizowania księgozbioru pozyskano wiele nowych książek popularnonaukowych, z których najczęściej korzystają uczniowie i studenci. W sumie przybyło około 60 książek - wyjaśnia Elżbieta Tamkun - kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Wypożyczania Księgozbioru. Nie będą one przeznaczone do czytelni, lecz wszystkie będą skierowane do wypożyczeń - dodaje Elżbieta Tamkun. Wśród ciekawszych tytułów warto tu wymienić: "Do niepodległości" - historyczną pozycję ukazującą walką o wolność Polski, "Odnawialne źródła energii" - ukazującą współczesne trendy w tej dziedzinie, "Margaret Thatcher" - biografię "żelaznej damy" światowej polityki, czy specjalistyczną pozycję "Znaki towarowe". Kolejne zakupy Miejska Biblioteka Publiczna planuje po wakacjach.


Miejska Biblioteka Publiczna systematycznie prezentuje postacie znanych pisarzy i poetów. W czerwcu można było obejrzeć wystawę poświęconą Elizie Orzeszkowej co było związane z 170 rocznicą urodzin pisarki. Na ekspozycji prezentowany był portret, biografia oraz wykaz dzieł autorki znanej powieści "Nad Niemnem".

Eliza Orzeszkowa urodziła się w 1841 r. na Grodzieńszczyźnie jako córka adwokata Benedykta Pawłowskiego i Franciszki z Kamieńskich. Wychowaniem Elizy zajmowały się wyłącznie kobiety: matka, babka, starsza siostra i opiekunka, gdyż ojciec zmarł pozostawiając trzyletnią córkę wraz liczącą kilka tysięcy tomów biblioteką. Majątek ojca wydzierżawiono, a kobiety wynajęły dom w Grodnie. Przyszły pisarka bardzo wcześnie zaczęła przejawiać talent literacki. Gdy miała 11 lat wyjechała w towarzystwie babki kształcić się w Warszawie. Tu wkrótce poznała Marię Wasiłowską – późniejszą Marię Konopnicką, z którą przyjaźniła się przez całe życie. Po powrocie w rodzinne strony ożeniła się z ziemianinem Piotrem Orzeszką. Gdy po powstaniu styczniowym zastał on zesłany na Syberię sprzedała swój rodzinny majątek i zajęła się wyłącznie pisarstwem. O jej talencie świadczył fakt, że w 1904 r. została nominowana do nagrody Nobla, którą ostatecznie przyznano bardziej znanemu Henrykowi Sienkiewiczowi.

Do nagrody Nobla nominowano ją jeszcze w 1909 r., ale wówczas ubiegła ją szwedzka pisarka Selma Lagerlöf. Eliza Orzeszkowa zmarła po ciężkiej chorobie serca w 1910 r. Pozostawiła po sobie bogaty dorobek literacki będący owocem prawie 50 lat pracy twórczej.


Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach to miejsce wielu wystaw. Obecnie można obejrzeć wyjątkową ekspozycję. Są to najlepsze fotografie przesyłane w latach 1995-2005 na konkurs "Łódzka fotografia miesiąca". Organizatorem tej rywalizacji jest Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, które powstało w 1949 r. i skupia wybitnych fotografów z Łodzi i okolic. Towarzystwo prowadzi też galerię na ulicy Piotrkowskiej 102, gdzie rocznie prezentowanych jest około 20 wystaw.

W Brzezinach można obejrzeć ponad 100 niezwykłych zdjęć. Pasjonaci fotografii mogą zapoznać się też z regulaminem konkursu "Łódzka Fotografia Miesiąca" na lata 2011-2012 i przekazując swoje prace poddać je ocenie szacownego jury z ŁTF-u.


Okres wakacji to czas odpoczynku. Wiele dzieci chętnie zaś odpoczywa czytając książki. Aby zachęcić dzieci do czytelnictwa Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach zorganizowała w okresie letnim akcję "Zapisz dziecko do biblioteki".

Ma ona na celu uświadomienie korzyści jakie daje czytanie dzieciom książek już od pierwszych dni życia. Jest to niezastąpiona pomoc w wychowywaniu i stymulowaniu rozwoju młodych ludzi. Bibliotekarze podpowiedzą w jaki sposób zainteresować dziecko książką i pomogą w doborze odpowiedniej literatury. Rodzice przychodząc z dziećmi do biblioteki będą mieli też okazje zapisać się w Oddziale dla Dorosłych, a jeśli są już czytelnikami będą mogli wypożyczyć dla siebie coś ciekawego.

Tegoroczne hasło tygodnia bibliotek - "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę" - jest w brzezińskiej bibliotece zawsze aktualne, nie tylko podczas obchodów tygodnia bibliotek. Akcja "Zapisz dziecko do biblioteki" jest kontynuacją ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo "Manifest Republiki Książki" oraz "Olej stado! Bądź czarną owcą!" Czytanie dzieciom ma ogromne znaczenie nie tylko dla ich rozwoju intelektualnego i kulturalnego, ale także emocjonalnego i społecznego - wskazują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach. Zapisanie dziecka do biblioteki jest nieodpłatne, a akcja promocyjna prowadzona będzie do końca sierpnia.

oprac. Danuta Wylazłowska


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP