Polecamy

Wręczenie nagród SBP podczas Targów Książki w Warszawie

Data dodania: 31.05.2023

Wręczenie nagród SBP podczas Targów Książki w Warszawie

26 maja 2023 roku na Scenie Głównej Międzynarodowych Targow Książki w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Mieliśmy okazję poznać Bibliotekarzy Roku 2022, Mistrzów Promocji Czytelnictwa oraz autorów publikacji, które otrzymały Nagrody Naukowe im. Adama Łysakowskiego.


Wręczenie Nagród SBP

Bibliotekarz Roku 2022

Nagrodę Bibliotekarz Roku 2022 w ogólnopolskim konkursie SBP odebrał z rąk dr Barbary Budyńskiej Dariusz Kotlarek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie, .w pierwszym etapie konkursu wyłoniony na Lubuskiego Bibliotekarza Roku 2022.

Na uroczystość zawitały też laureatki drugiego i trzeciego miejsca w rankingu. Od lewej na zdjęciu: Grażyna Świderek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu (3. miejsce, Śląski Bibliotekarz Roku 2022) oraz Jolanta Miękus z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Goleniowie (2. miejsce, Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022).

Pojawiły się również finalistki z 6 innych Okręgów SBP.

Na zdjęciu poniżej od lewej:

O konkursie oraz wszystkich finalistach tegorocznej edycji można przeczytać na stronie konkursu:

Bibliotekarz Roku 2022


Mistrz Promocji Czytelnictwa

Na Targach Książki zjawili się również przedstawiciele bibliotek, które zostały nagrodzone w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022.

Nagroda za pierwsze miejsce powędrowała do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, za drugie miejsce do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, a za trzecie ex aequo do dwu bibliotek szkolnych: VIII Liceum Ogólnokształcące im. dra Emila Warmińskiego w Bydgoszczy oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolszewie – Biblioteki Motyli.

Nagrodę Specjalną w kategorii „Biblioteka z miejscowości do 5000 mieszkańców” otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Nieborowie.

Mieliśmy również okazję poznać zdobywców wyróżnień w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa. Było ich tak wielu, że ledwo się zmieścili na zdjęciu.

•    Miejska Biblioteka Publiczna im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie
•    Biblioteka Publiczna w Piasecznie
•    Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna  im. Józefa Lompy w Lublińcu
•    Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
•    Miejska i Powiatowa Biblioteka Publicznej w Żninie
•    Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie
•    Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
•    Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku – Biblioteka szkolna
•    Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej

Więcej informacji na stronie konkursu:

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022


Nagroda Naukowa im. Adama Łysakowskiego

Nagrodę Naukową im. Adama Łysakowskiego odebrała Monika Krakowska za książkę Zachowania informacyjne człowieka w kontekście zjawiska epistemicznej bańki informacyjnej : propozycja nowej koncepcji. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Druga Nagroda Naukowa im. Adama Łysakowskiego powędrowała doJerzego Jarowieckiego za publikację Prasa we Lwowie w latach 1918-1945. Książka Jerzego Jarowieckiego została wydana przez Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP we wsółpracy z Wydawnictwam Pro Libris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki publicznej w Zielonej Górze. Publikacja do kupienia na stronie:

Wydawnictwo SBP

O nagrodzonych książkach i laureatach na stronie Nagród Naukowych im. A Łysakowskiego


Stoisko Wydawnictwa SBP

Wydawnictwo SBP gościło bibliotekarzy i nie tylko przy stoisku w Sali Korczaka. Można było kupić lub zamówić dla biblioteki książki w promocyjnych targowych cenach ze zniżką 30%.

W specjalnej ofercie prosto z drukarni przyjechała nasza nowość - książka Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy "Komunikacja interpersonalna i psychologiczne aspekty pracy z ludźmi"

 

Z ofertą można się zapoznać na stronie Wydawnictwa SBP


Wystąpienie Rafała Hetmana – Sztuczna inteligencja w codziennej pracy w instytucji kultury

Gościom targów zaproponowaliśmy gorący temat, jakim jest sztuczna inteligencja.

Rafał Hetman prezentował nie tylko, jak działają poszczególne aplikacje wykorzystujące tę technologię, ale prezentował, jak mogą być wykorzystane w pracy bibliotekarzy np. do tworzenia tekstów użytkowych na potrzeby komunikacji z czytelnikami (maile, komunikaty na stronę, teksty promocyjno-informacyjne) oraz grafik ("zdjęcia" na zadany temat - nawet anjbardziej wymyślny).

Tych, którzy nie mogli być na tym spotkaniu ani na Targach Książki w Warszawie, zapraszamy na szkolenie dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy bibliotekarza, które odbędzie się online 19 czerwca 2023.

Szczegółowe informacje na stronie:

szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP