Polecamy

Relacja z pierwszego dnia 14. Forum Młodych Bibliotekarzy (Zabrze)

Data dodania: 08.09.2022

Relacja z pierwszego dnia 14. Forum Młodych Bibliotekarzy (Zabrze)

W pierwszym dniu 14. Forum Młodych Bibliotekarzy zgromadziło blisko 130 osób z całej Polski. Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień gości specjalnych w osobach wiceprezydenta miasta Zabrze Krzysztofa Lewandowskiego, dr Barbary Budyńskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Agnieszki Magiery, wicedyrektor Biblioteki Śląskiej oraz dyrektora MBP w Zabrzu, Tomasza Iwasiów.

Po oficjalnym przywitaniu wszystkich uczestników wystąpił pierwszy prelegent, Łukasz Żywulski z MBP w Piekarach Śląskich. Z perspektywy 15-letniej pracy w różnego rodzaju bibliotekach opowiedział o tym, jak przekształcić pracę w pasję i nie wypalić się zawodowo. Jako drugi wystąpił przedstawiciel firmy Sygnity Business Solutions, sponsora głównego FMB. Następnie Dagmara Śmigiela z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach zaprezentowała biblioteki z różnych zakątków świata, koncertując się na ich architekturze. Natalia Żelezik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach omówiła wizerunek bibliotekarza i bibliotek w wybranych filmach i serialach.
Jako następny głos zabrał Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Po przerwie kawowej wystąpili przedstawiciele sponsorów: Michał Tomczyk z EBSCO Information Services opowiedział o platformie zamawiania e-booków; Karolina Ząbek z HADATAP przybliżyła kwestię tego, jak RFID usprawnia pracę bibliotekarzy; Jakub Frołow z firmy Legimi wyjaśnił, co poszło nie tak w sprawie Legimi w bibliotekach, Renata Dankowska z firmy PROGRA,  prezentowała multimedialne i drukowane pomoce do doradztwa zawodowego, które wzbogacą ofertę biblioteki, Anna Radoszewska z IBUK Libry wskazała słuchaczom, w jaki sposób dotrzeć do młodych czytelników.

Kolejna sesja wykładów była realizowana w dwóch równoległych panelach. Jeden z nich odbył się w Łaźni Łańcuszkowej. Obejmował on dwa wystąpienia. W pierwszym Joanna Golczyk podzieliła się doświadczeniami wykorzystania e-booków w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, w drugim Anna Rudnicka opowiedziała o różnych pokoleniach bibliotekarzy. Drugi panel miał miejsce w Hali Sprężarek. Agata Zygmunt zachęcała słuchaczy do wykorzystywania komiksów w pracy z czytelnikami. Natomiast Zofia Bardzińska opowiedziała, jak krok po kroku wdrożyć i zrealizować program mobilności w instytucjach kultury. Po przerwie uczestnicy FMB przenieśli się do Kopalni Guido, aby tam wziąć udział w panelu dyskusyjnym „B jak biblioteka”.

Dzień zakończyła uroczysta kolacja 320 metrów pod ziemią.

Więcej zdjęć w >> Galerii


Tekst i foto: Komitet organizacyjny 14. FMB


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP