Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika - filia nr 26 MBP w Katowicach

Data dodania: 23.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika -  filia nr 26 MBP w Katowicach

Jednym z podstawowych zadań biblioteki publicznej jest umożliwianie czytelnikom dostępu do książek. W tym trudnym czasie, kiedy z powodu zagrożenia epidemicznego zmuszeni jesteśmy,  pozostać w domach, znacząco wzrasta zainteresowanie literaturą.

Rodzice z małymi dziećmi w książkach szukają alternatywy dla wyjść na plac zabaw, uczniowie i nauczyciele potrzebują dostępu do lektur i publikacji naukowych, dorośli mają więcej czasu na nadrobienie czytelniczych zaległości. Co jednak zrobić, kiedy biblioteki i ośrodki kultury pozostają zamknięte? W tym szczególnym czasie biblioteki i inne istytucje kultury przenoszą swoje działana do sieci.

Bibliotekarze katowickich bibliotek zjednoczyli się pod hasłem #zostańwdomu i #NieZostawiamCzytelnika i uruchamili pokłady swojej kreatywności, by w czasie pandemii sprostać potrzebom
i oczekiwaniom swoich Czytelników.

Wśród działań zasługujących na uwagę wymienić należy udostępnianie telefonicznie i mailowo Czytelnikom kodów do platformy e-booków Legimi. Część filii przyłączyła się do akcji „Bajka przez telefon”, dzięki której rodzice, których pociechom brakuje cotygodniowego „Czytania na dywanie”, mogą poprosić bibliotekarza o przeczytanie bajki przez telefon. Pozostałe filie również nie próżnują, organizując wirtualne warsztaty plastyczne, wykreślanki, czytanie bajek online po polsku i angielsku, a nawet czytanie przez zaprzyjaźnionych autorów  ich dzieł ze specjalną dedykacją dla czytelników konkretnej filii.

Działalność Filii nr 26 MBP w Katowicach

Bibliotekarki z katowickiej  Filii nr 26 również prężnie działają w tym trudnym czasie - przygotowały bogatą ofertę aktywności online. Utrzymują stały kontakt z Czytelnikami poprzez swój fanpage, gdzie proponują wspólne zabawy i aktywności. Wszystkie działania Biblioteki skupione są na promowaniu czytelnictwa za pośrednictem Internetu, informowaniu o ciekawych inicjatywach i podtrzymywaniu kontaktu z Czytelnikami.

„Czytanie na dywanie” w Internecie
Nasze wtorkowe zajęcia dla najmłodszych musiałyśmy przenieść do sieci, teraz czytamy bajki na ekranie dzięki pozyskanym zgodom wydawnictw i publikujemy nagrania na naszym profilu facebookowym. Poszliśmy też o krok dalej i tworzymy własne bajki, a pomysłów nam nie brakuje. W najbliższy wtorek w ramach cyklu przedstawimy przygotowaną przez bibliotekarzy bajkę w formie kamishibai.

„Kolorowo i bajkowo” warsztaty plastyczne
Na naszym profilu facebookowym zamieszczamy praktyczne filmiki instruktażowe przygotowane przez bibliotekarzy w trakcie których tworzymy prace plastyczne przeznaczone dla najmłodszych Czytelników. Pojawiły się już zakładki książkowe z motywem pandy, uczyliśmy się jak wykonać wilka z papierowych kółek, przygotowałyśmy kartki i wieniec świąteczny a wszystko po to by umilić niedorosłym spędzany czas w domu.

Quizy
Korzystając z platfomy fyrebox.com przygotowujemy quizy dla Czytelniów. Powstały już mniędzy innymi:

  • Quiz książkowy dla najmłodszych sprawdzający znajomość literatury dziecięcej,
  • Quiz książkowy dla dorosłych, adresowany do nieco starszych odbiorców, a także
  • Quiz biblioteczny, w którym uczestnicy mogli się wykazać swoją wiedzą na temat działalności filii.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Święto książki dla dzieci to bardzo ważna dla nas data, nie mogło go przecież zabraknąć w naszym kalendarzu i mimo, że nie możemy naszym milusińskim wypożyczyć pięknych bajek, możemy im je pokazać inaczej, tak jak zrobiła to nasza koleżanka w ramach zdalnego szkolenia, tworząc booktrailer "Z kamerą wśród książek”

Dla rozładowania napiętej sytuacji bibliotekarki tworzą zabawne filmiki z udziałem książek.

Wirtualne zwiedzanie biblioteki!
Zapraszamy również na wirtualny spacer po bibliotece - na krótkim filmiku będzie można odwiedzić swoje ulubione miejsca w bibliotece, filmik skierowany będzie również do osób, które nie zdążyły jeszcze odwiedzić biblioteki, bo w nowym miejscu biblioteka funkcjonowała dopiero równy miesiąc.

Literatura w sieci
Poza umożliwianiem Czytelnikom dostępu do bazy Legimi, bibliotekarki udostępniły również informuje o miejscach w Internecie, gdzie można legalnie pobrać ebooki, dzięki tej informacji uczniowie mogą zapoznać się z lekturami online.

Angażowanie Czytelników
Czytelnicy zachęcani są do aktywnego udziału w różnych wydarzeniach online – poza komentowaniem zamieszczanych treści, odbiorcy mogą podzielić się swoimi wynikami osiągniętymi w quizach, rezultatami warsztatów plastycznych prowadzonych online przez bibliotekarzy, a także do aktywnego włączenia się w podziękowania i życzenia dla służb medycznych z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Jako bibliotekarki podjęłyśmy wyzwanie z okazji Dnia Sztuki i z tego co miałyśmy w domu odtworzyłyśmy parę obrazów – nasza interpretacja spotkała się z sympatią i wieloma miłymi słowami od naszych Czytelników.

https://www.facebook.com/MBPKatowiceFilia26/posts/3680933058647370

Informowanie o wirtualnych spotkaniach z pisarzami
Dzielimy się z Czytelnikami informacjami o wydarzeniach literackich – gdzie i kiedy można  spotkać się online live z autorami bestsellerów, takimi jak Magdalena Witkiewicz, Jacek Dehnel, Ilona Wiśniewska, Katarzyna Puzyńska, Nela Mała Reporterka, Ryszard Ćwirlej czy Olga Tokarczuk.

Promowanie akcji innych instytucji
Obserwując profil FB filii Czytelnicy mogą się dowiedzieć także o akcjach organizowanych przez inne instytucje, np: Fitness dla dzieci, który za pośrednictwem Internetu prowadzi Dom Kultury, czy konkurs dla uczniów #ZaczytaneKatowice pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Czytelnicy mogą również znaleźć odnośnik do wirtualnych odwiedzin w najpiękniejszych muzeach świata.

Szkolenia
Bibliotekarze korzystają chętnie z wszelakich szkoleń dostępnych online.

Mimo, że jeszcze mamy mnóstwo pomysłów to z utęsknieniem wyczekujemy momentu końca kwarantanny i powrotu do normalności i osobistych spotkań z naszymi Czytelnikami.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych poczynań w sieci na: https://www.facebook.com/MBPKatowiceFilia26/


Tekst i materiały:
Beata Bogdan, Barbara Trala
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP