Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika w MBP Kędzierzyn-Koźle

Data dodania: 20.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika w MBP Kędzierzyn-Koźle

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu w czasie kwarantanny związanej z koronawirusem przeniosła swoje działania do świata cyfrowego. Wszystkie działania prowadzone online wspierają akcję #zostańwdomu i #NieZostawiamCzytelnika. Nasi Bibliotekarze pozostają w kontakcie z Czytelnikami poprzez media społecznościowe i pocztę elektroniczną. Codziennie organizujemy m.in. Czytanki online w Bibliotece dla najmłodszych, warsztaty plastyczne, quizy oraz kampanię edukacyjno-informacyjną online.

Nasza aktywność została przeniesiona na facebookowe fanpage:

Oto co przygotowaliśmy dla Czytelników:

Czytanki online w Bibliotece

To cykl spotkań online z Bibliotekarzami mający na celu twórczą i kulturową aktywizację najmłodszych czytelników. Spotkania pod hasłem 10 minut dla dziecka - 10 minut dla rodzica. Dzieci zapraszamy przed monitory komputerów, aby spędziły z nami kilka chwil. Po każdej przeczytanej opowieści Bibliotekarze przygotowują specjalne zadania dla dzieci, które można wykonać w domu (są to zadania plastyczne, ruchowe, wykorzystujące wiedzę i wyobraźnię).

Warsztaty plastyczne z panią Basią

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych czytelników, które ćwiczą kreatywność i sprawność manualną. Zabawy plastyczno – sensoryczne dla dzieci są niezwykle ważne zarówno dla rozwoju ich wyobraźni jak i budowania integracji sensorycznej, dlatego kilka razy w tygodniu pani Basia przygotowuje zajęcia plastyczne, które stanowią naturalną okazję do zabaw i ćwiczeń angażujących zmysły.

Konkurs literacki pt. "Barwy mojej małej ojczyzny"

Przedmiotem Konkursu są teksty prozatorskie o charakterze literackim dotyczące miasta Kędzierzyn-Koźle. Celem Konkursu Literackiego jest promocja zasobów kulturowych, historycznych i przyrodniczych całego obszaru miasta Kędzierzyn-Koźle, podtrzymywanie zainteresowania historią i współczesnością Kędzierzyna-Koźla, kształtowanie postawy szacunku dla dziedzictwa kulturowego, historycznego i regionalnego oraz odkrywanie i pozyskiwanie wartościowych utworów literackich. Czas kwarantanny to najlepsza chwila na pokazanie ile pięknych odcieni posiada nasza mała ojczyzna. Paleta osobowości, spektrum charakterów, feeria przestrzeni, gama wydarzeń - to wszystko kryje w sobie Kędzierzyn-Koźle!

Quizy literackie

Codziennie na profilu MBP na Facebook zamieszczamy jedno pytanie dotyczące wybranego autora lub serii książek. Odpowiedzi udzielane są w komentarzach, w ten sposób Czytelnicy angażują się w interakcję, nie są już tylko biernymi odbiorcami informacji zamieszczanych na profilu, ale i aktywnymi graczami. Do zabawy zapraszamy najlepszych polskich pisarzy, którzy również przygotowują pytania dla naszych Czytelników. Pytania zadali m.in. Piotr Borlik i Wojciech Chmielarz.
 

"Echo Studni"

Echo Studni” to miesięcznik tworzony przez młodych dla młodych, który zyskał dużą popularność wśród młodzieży oraz mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Bez kreatywności, ciekawego spojrzenia na świat, zaangażowania naszych redaktorów gazeta nie byłaby dziełem tak niepowtarzalnym. Młodzi dziennikarze poprawiają nie tylko swoje umiejętności pisarskie, ale także zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Najnowszy numer powstał zdalnie dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodzieży. W tym miesiącu młodzi redaktorzy przygotowali garść informacji z frontu walki z koronawirusem, porady na czas kwarantanny i zabawne felietony.


 

Kampania edukacyjno-informacyjna online

Każdego dnia na swojej stronie facebookowej, MBP zamieszcza w ramach akcji informacyjnej na temat koronawirusa komunikaty dotyczące profilaktyki zdrowotnej, informacje dotyczące korzystania z legalnych, bezpłatnych źródeł kultury z dostępem do darmowych e-booków i audiobooków (w tym lektur szkolnych), zaprasza do udziału w spotkaniach autorskich i spektaklach teatralnych, odwiedzania wirtualnych czytelni i muzeów, udostępnia linki do darmowych platform e-lerningowych dla dzieci i młodzieży oraz kody do internetowej wypożyczalni e-booków IBUK Libra.

"Ławeczka zaczytanych"

Od poniedziałku do piątku prowadzimy dyżur telefoniczny we wszystkich filiach oraz pozostajemy cały czas w kontakcie z Czytelnikami dzięki wiadomościom e-mail. Aby umożliwić korzystanie ze zbiorów MBP oferujemy również darmowe skany materiałów bibliotecznych. Dla pacjentów jednoimiennego szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowaliśmy „Ławeczkę zaczytanych” przekazując bezzwrotnie niemal 100 książek z nadzieją, iż uprzyjemnią choć przez chwilę chorym pobyt w szpitalu

Aktualna sytuacja pokazała, że nasza Biblioteka jest w mieście potrzebna, dlatego aby urozmaicić naszym Czytelnikom czas kwarantanny codziennie wdrażamy nowe pomysły naszych Bibliotekarzy, wychodzimy poza standardową działalność biblioteki poszukując nowych rozwiązań na aktywizację Czytelników wyczekując momentu, aż nasze drzwi znowu będą otwarte. Do tego czasu jednak zachęcamy spędzenie z nami e-chwil na naszych portalach społecznościowych.


Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP