Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika – WBP im. E. Smołki w Opolu

Data dodania: 16.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika – WBP im. E. Smołki w Opolu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, będąc jak zawsze blisko swoich czytelników, nie pozostawia ich bez wsparcia, w tych trudnych dla wszystkich dniach. Ważny aspekt naszej pracy –  codzienne spotkania z czytelnikami, rozmowy o książkach, bezpośrednie wypożyczanie ich, działania kulturalne – zamieniliśmy na kontakt zdalny, telefoniczny, mailowy, poprzez stronę internetową biblioteki oraz media społecznościowe.

Zbiory

Nie wypożyczamy naszym czytelnikom książek tradycyjnych, ale oferujemy im dostęp do trzech baz e-książek: Legimi, IBUK Libra oraz EBSCO. Przekrój literatury proponowanej przez bazy oraz wielość codziennych próśb czytelników o umożliwienie dostępu do e-książek, świadczą o zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i potrzebie spędzania trudnego czasu z książką. Dla tych czytelników, którzy lubią rozmowę z bibliotekarzami i ich rekomendacje literackie wybieramy książki warte przeczytania. Nasze propozycje umieszczamy na profilu Facebook WBP, ale też w formie recenzji na prowadzonych przez bibliotekę blogach.
W sposób zdalny prezentujemy również zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Zasób tworzonej przez bibliotekę Opolskiej Biblioteki Cyfrowej składa się z kolekcji, będących częścią dziedzictwa narodowego (starodruków, rękopisów, grafik, kartografii), regionaliów (książek, czasopism, druków ulotnych, pocztówek) oraz zbiorów współczesnych (książek i czasopism związanych z regionem, przekazywanych na mocy umów licencyjnych i wydawanych przez WBP). Zbiory Opolskiej Biblioteki Cyfrowej można przeglądać samodzielnie (www.obc.opole.pl lub ze strony WWW biblioteki) wybierając ciekawy obiekt lub śledząc nasze propozycje w mediach społecznościowych - na Fb i Instagramie. Od filmowej prezentacji kolekcji pocztówek ze zbiorów biblioteki rozpoczęliśmy cykl szczegółowo omawiający wyjątkowe zbiory będące w posiadaniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


Działania kulturalne

Z oczywistych powodów imprezy zaplanowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu musiały zostać odwołane, ale nie zrezygnowaliśmy z możliwości spotkań z pisarzami bez wychodzenia z domu. Sięgnęliśmy do naszego archiwum i zaproponowaliśmy cykl  "Spotkania kulturalne", na który składają się filmowe zapisy organizowanych prze bibliotekę spotkań autorskich.  Cykl rozpoczęliśmy rozmową z Rafałem Fronią, w dalszej kolejności proponujemy spotkanie m.in. z Andrzejem Pilipiukiem oraz Piotrem Milewskim (to spotkanie z udziałem tłumacza języka migowego).


Na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu wbp.opole.pl pokazujemy również inicjatywy twórcze ułatwiające zdalne korzystanie z kultury – spotkania autorskie, spektakle teatralne, zwiedzanie muzeów, koncerty, spotkania z nauką.
Do zaoferowania odbiorcom mamy również wirtualne wystawy opracowane przez pracowników biblioteki, a prezentujące nasze zbiory, m.in. "Ciało ludzkie", "W kręgu katedry" czy "Chrzest Polski w starych księgach opisany" oraz "Dawne Opole i kościół św. Sebastiana w zbiorach WBP".

Edukacja

Bibliotekarze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu realizują kwerendy i zapytania bibliograficzne drogą elektroniczną. Możliwe jest także zamawianie skanów z księgozbioru podręcznego czytelni oraz Działu Informacyjno-Bibliograficznego.
Media społecznościowe biblioteki umożliwiają bezpośredni kontakt z czytelnikami.

Agenda WBP - Biblioteka Obcojęzyczna wykorzystuje Facebook do kontynuowania konwersacji językowych z języka francuskiego, hiszpańskiego, angielskiego na różnych poziomach wiedzy. Nie zapominamy też o obcokrajowcach, którym proponujemy konwersacje z języka polskiego.
Nauka języków obcych może pomagać w aktywnym odprężeniu, ponieważ Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu za pośrednictwem Facebooka proponuje udział w prowadzonych po angielsku zajęciach jogi.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu pomimo tęsknoty za bezpośrednimi kontaktami z czytelnikami apeluje #Zostańwdomu i oczywiście czytaj książki.

Przyłącza się też do akcji #NieZostawiamCzytelnika, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Obecnie staramy się pomóc czytelnikom i miłośnikom książek przetrwać te trudne tygodnie dzięki stałemu kontaktowi z literaturą i szeroko pojętą kulturą. Jednocześnie intensywnie pracujemy, aby po otwarciu biblioteki czekało na wszystkich wiele nowości.

https://www.wbp.opole.pl

https://www.facebook.com/wbpopole

https://www.youtube.com/user/wbpopole/videos  


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP