Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika - polskie biblioteki działają online

Data dodania: 09.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika - polskie biblioteki działają online

Biblioteki w całej Polsce zamknęły dla użytkowników swoje placówki, ale bibliotekarze nie zostawiają czytelników i przenoszą aktywność do sieci. Zaincjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja #NieZostawiamCzytelnika cieszy się niesłabnącą popularnością. Dołączają kolejni twórcy a biblioteki chętnie dzielą się dobrymi praktykami inspirując się nawzajem.

Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie

W związku z zaistniałą sytuacją, wychodząc na przeciw potrzebom czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych, Biblioteka nagrywa i umieszcza na swoim profilu na FB - filmiki z cyklu "Bajka krótka pieska Lutka". Filmiki nadawane są codziennie, o stałej porze (godz. 12:00). Ciocia Ania i piesek Lutek czytają fragmenty literatury dziecięcej znanych i mniej znanych poetów i pisarzy polskich.
https://www.facebook.com/watch/biblioteka.brwinow/


#NieZostawiamCzytelnika na Woli

Biblioteka Publiczna na Woli skupia się na tym, aby w czasie, gdy zamknięte są wszystkie placówki jej Czytelnicy nie czuli się pozostawieni i opuszczeni. Wszystkie działania Biblioteki skupione są na promowaniu czytelnictwa za pośrednictem internetu, informowaniu o ciekawych inicjatywach i podtrzymywaniu kontaktu z Czytelnikami. Podkreślamy, że #TerazCzasNaCzytanie i warto go właśnie w ten sposób spożytkować.

Działania Biblioteki na Woli opatrzone są hasztagiem #zostańwdomuzliteraturą. Stworzyliśmy specjalną, ciągle aktualizowaną bazę okołoliterackich materiałów, stron, blogów i miejsc w sieci, z których można korzystać za darmo. Zapraszamy wszystkich do obcowania z literaturą w domowym zaciszu: https://www.bpwola.waw.pl/2020/03/16/zostajemy-domu-literatura/

Na naszych kanałach w mediach społecznościowych organizujemy różne akcje i zabawy dla Czytelników. W albumie „Co czytają bibliotekarze” podglądamy naszych pracowników podczas lektury, na profilach filii odbywają się konkursy i quizy czytelnicze. Informujemy także na bieżąco o wydarzeniach ze świata literatury.
Bezpłatny dostęp do serwisów Legimi i Ibuk Libra, który do tej pory można było otrzymać w naszych filiach, można teraz zdobyć drogą mailową. Zachęcamy naszych Czytelników do umilania sobie czasu lekturą e-booków.
Udało nam się przenieść część naszych działań i spotkań do internetu.

Poliglotka zaprasza do skorzystania z możliwości poszerzania kompetencji językowych podczas konwersacji po niemiecku za pośrednictwem komunikatora internetowego. Seniorzy z kolei mogą korzystać z Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora drogą telefoniczną lub on-line (zapisy prowadzimy pod numerem 733 749 714).

Jedna z naszych filii – Biblioteka na Redutowej stworzyła także specjalny kanał na YouTube z filmami, na których Bibliotekarze czytają dzieciom bajki i wiersze: https://www.youtube.com/channel/UCHWUiUxR9HVx4XAHZmQdNGQ
Informujemy także na bieżąco o akcjach wsparcia organizowanych przez Dzielnicę Wola. Zachęcamy do wzajemnej pomocy i wrażliwości na potrzeby osób szczególnie zagrożonych w tej niełatwej sytuacji, która nas dotyka.
Ciągle wdrażamy nowe pomysły, rozwijamy inicjatywy naszych Bibliotekarzy i staramy się urozmaicić naszym Czytelnikom ten trudny czas rozłąki. Zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Robimy wszystko, aby nasi Czytelnicy się z nami nie nudzili


Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe

W ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika Biblioteka przygotowała konkurs dla młodych czytelników oraz ich rodziców i opiekunów. Do wygrania nagrody książkowe.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Radzyniu Chełmińskim

Do tej pory bibliotekarze przede wszystkim szukali dla swoich czytelników ciekawych propozycji online, pracowali za zamkniętymi drzwiami tworząc katalog biblioteczny, porządkując księgozbiór, przygotowując inwentaryzację itp prace wewnętrzne. Teraz rozpoczęli czytanie bajek online oraz tworzenie ciekawych filmików z zajęciami warsztatowymi dla dzieci a niebawem i dla dorosłych. https://www.facebook.com/BibliotekaRadzynChelminski/


 Biblioteka Publicznej Gminy Pomiechówek

Wszelkie działania dotyczące promocji w Internecie nastawione są na interakcje z czytelnikami, oraz inne aktywności związane z promowaniem akcji „#NieZostawiamCzytelnika”.
Ewelina Brakoniecka, która na co dzień opiekuje się wypożyczalnią dla dzieci i młodzieży pracuje zdalnie, regularnie wpisując nowości oraz dary książkowe do systemu bibliotecznego. Od poniedziałku do piątku, zawsze o godzinie 18:00 na stronie biblioteki na Facebooku pojawia relacja na żywo, w której Ewelina czyta fragmenty różnych książeczek dla dzieci w ramach serii vlogów „Dobranocki Sówki Pomiesówki”.

 

Ponadto w piątki o godzinie 16:00  pojawiają się nowe odcinki o nazwie ,,Spojrzenie na sztukę… Okiem Marine” , które są serią krótkich filmów przeznaczoną dla wszystkich miłośników sztuki. Seria ta w całości stworzona została przez Marine Hiebel -  francuską wolontariuszkę Europejskiego Korpusu Solidarności. Oprócz filmów Marine jest też autorką bloga, z którego można dowiedzieć jak znalazła się w Polsce oraz czym zajmuje się podczas pracy w bibliotece. Link znajduje się pod adresem:  https://evsinpomiechowek.blogspot.com/2020/03/here-is-new-volunteer.html
Ponownie zamieszczane zostają również wszystkie odcinki „Czytanek Sówki Pomiesówki” - czytelniczego vloga dla rodziców i dzieci, w którym Ewelina z pomocą pacynki Sówki Pomiesówki czyta fragmenty książeczek i omawia je.

 

Na stronie na Facebooku publikowane są też inne wartościowe treści przydatne dla czytelników, na przykład informacje o spotkaniach autorskich online z pisarzami, darmowych e-bookach i audiobookach i innych ciekawych inicjatywach promujących czytelnictwo. Czytelnicy chętnie dzielą się też z innymi użytkownikami ulubionymi cytatami z książek, oraz polecają swoje ulubione pozycje książkowe warte przeczytania.
Serdecznie zapraszamy to zajrzenia, na naszą stronę na FB, gdzie regularnie zamieszczane zostają wszystkie wymienione działania. https://www.facebook.com/Biblioteka.Publiczna.Gminy.Pomiechowek/


Książnica Pruszkowska

Zaprasza do udziału w konkursie "Witaj wiosno" skierowanym do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Zadania konkursowe polegają na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnym formacie i technice.  Następnie należy wykonać zdjęcie pracy i przesłać na adres e-mail: filia7@biblioteka.pruszkow.pl
 


 Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanym

Staramy się, aby zachować tradycję organizowanych w naszej bibliotece Czwartków Literackich Dla Dzieci, dlatego w czwartki udostępniamy materiały dla czytelników.
Filmy dostępne są na kanale YouTube Biblioteki, stronie internetowej oraz profilu Facebookowym.


Redakcja        

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP