Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika - PBW w Gdańsku

Data dodania: 08.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika - PBW w Gdańsku

Pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku wiedzą, jak dużym wyzwaniem dla jej użytkowników jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epidemicznego. Pracę i naukę młodsi oraz starsi Czytelnicy realizują dziś w domach, ale nie sami, bo towarzyszy im nasza biblioteka. PBW w Gdańsku i jej Filie są dostępne online i wspierają uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich Pomorzan w sieci.

 1. Edukacja zdalna - tworzymy pomocne źródła informacji i materiały edukacyjne

  Od pierwszych chwil braku dostępu do tradycyjnych zbiorów, pomagamy Wam dotrzeć do niezbędnych materiałów i źródeł wiedzy. Polecamy wszelkie zasoby na naszej stronie domowej, a szczególnie: http://pbw.gda.pl/edukacja-zdalna-pomocne-zrodla-i-materialy/

 2. Na życzenie Czytelników PBW - usługi on-line

  W czasie ograniczenia funkcjonowania placówki, każdy nasz Czytelnik może skorzystać z oferty skanowania materiałów bibliotecznych dla celów edukacyjnych. Jeśli więc macie problem z dotarciem do materiałów bibliotecznych pomocnych w przeprowadzeniu zajęć online czy niezbędnych do napisania pracy magisterskiej, mamy skuteczne rozwiązanie! Od poniedziałku do piątku oferujemy skanowanie materiałów bibliotecznych: artykułów z czasopism i fragmentów książek dostępnych w PBW (do 10 stron).

  Wyszukajcie potrzebne Wam treści w naszych zbiorach poprzez katalog online, skorzystajcie też z naszych tematycznych zestawień bibliograficznych i zamawiajcie.W zamówieniu wystarczy podać numer karty bibliotecznej Czytelnika oraz


  Zakres stron wybranej publikacji należy wysłać na adres e-mail: udostepnianie@pbw.gda.pl
  • tytuł artykułu, jego autora, rok wydania i numer czasopisma
  • tytuł książki, jej autora, rok wydania
 3. Darmowe e-booki w czytelni IBUK Libra


  Kolejny tydzień narodowej kwarantanny za nami, wszystkie zaległe lektury już przeczytane. Co teraz? Choć drzwi biblioteki są zamknięte, to wciąż możecie korzystać z książek w wersji online. Wydawnictwo Naukowe PWN poleca platformę IBUK Libra – e-czytelnię czynną całą dobę, do której nie potrzebujecie żadnej aplikacji. Zadzwońcie lub napiszcie do nas pod adres: udostepnianie@pbw.gda.pl, a my przekażemy Wam numery PIN, umożliwiające wygodne wypożyczanie bez wychodzenia z domu.
 4.  Nauczyciele bibliotekarze - jesteśmy z Wami

   

  Brak spotkań i osobistego kontaktu z członkami kilkunastu grup SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY PBW nie oznacza, że pozostawiliśmy naszych nauczycieli samych sobie. Tworzymy grupy online i jeszcze bardziej intensywnie niż do tej pory służymy wsparciem, pomocą merytoryczną oraz udostępniamy potrzebne materiały informacyjne, wymieniamy doświadczenia i jesteśmy w zasięgu 7 dni w tygodniu. Wiedza oraz pasja pozwalają nam przetrwać niecodzienną sytuację, nadal wspierać naszych małych czytelników i rozwijać ich zainteresowania czytelnicze. Kontakt z koordynatorami SIECI WSPÓŁPRACY jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy: http://pbw.gda.pl/sieci-wspolpracy-i-samoksztalcenia/

 5. Akcja konkursowa skierowana do uczniów i przedszkolaków „Siostro, Bracie – zostań w chacie”  

  Wspólna inicjatywa PBW w Gdańsku i PBW w Słupsku składa się z 9 propozycji konkursów, które dają dzieciom i młodzieży szansę na wykorzystanie różnych form ekspresji i umiejętności. Dzięki realizacji konkursu drogą elektroniczną, wydarzenie obejmuje swoim zasięgiem mieszkańców nawet najmniejszych miejscowości woj. pomorskiego. To świetna alternatywa dla dotychczasowych wydarzeń w przestrzeniach PBW i Filii.

  Uczestnicy mogą wybrać jedną z form nadsyłanych prac konkursowych: plakat, zdjęcie, list, film, sleeveface, prezentację multimedialną lub pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką. Poprzez każdą z nich dzieci i uczniowie będą mieli okazję wyrazić siebie, swoje emocje w czasie izolacji oraz podzielą się z odbiorcami zainteresowaniami (w tym literackimi), uzdolnieniami i wyobraźnią. Efekty ich pracy zostaną umieszczone po 10 kwietnia br. na FB bibliotek pedagogicznych.
  Nadrzędnym celem akcji konkursowej jest wsparcie rodziców i nauczycieli w działaniach związanych z kształtowaniem właściwych postaw społecznych dzieci i młodzieży, zwiększaniem ich świadomości na temat zagrożeń zdrowia i propagowaniem zdrowego stylu życia.

  Zapraszamy: http://pbw.gda.pl/siostro-bracie-zostan-w-chacie/ lub https://www.facebook.com/pbwGdansk/

 6. Jesteśmy razem z Wami i dla Was na Facebooku

  Codziennie pomagamy Wam wybrać najciekawsze inicjatywy edukacyjne, źródła informacji w sieci oraz propozycje czytelnicze lub kulturalne. Chcemy wspólnie z Wami łagodnie przejść czas rozstania, ale to nie znaczy, że nie planujemy już wydarzeń „w realu". Gdy tylko będzie to możliwe, spotkamy się podczas nieco odsuniętych w czasie: XVII sesji metodycznej, Festiwalu Literatury dla Dzieci, finału konkursu „Wielka Liga Czytelników", warsztatów teatralnych i wielu innych przedsięwzięć. Do zobaczenia wkrótce!
  A teraz #zostańciewdomu


PBW w Gdańsku

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP