Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu vs. koronawirus

Data dodania: 03.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu vs. koronawirus

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, każdego dnia tętniąca życiem odwiedzających ją tłumnie czytelników, z utęsknieniem wyczekuje momentu końca kwarantanny.

Bibliotekarze pokazują wirusowi czerwoną kartkę i nie poddają się! Aby utrzymywać stały kontakt z czytelnikami aktywnie wspierają akcję #NieZostawiamCzytelnika oraz #zostanwdomu i przenoszą swoją działalność do sieci.

Każdego dnia na profilu Facebook biblioteki oraz stronie internetowej - na tych całkiem małych i większych czytelników czeka biblioteczny przewodnik online, a w nim między innymi: głośne czytanie, prace plastyczne, gry, zabawy, recenzje książek, kursy e-learningowe i wiele innych propozycji na kreatywne i kulturalne spędzenie czasu.

Oferta jest przygotowana dla zróżnicowanych wiekowo odbiorców i z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!

Dla małego i dużego czytelnika:


Wspomnienie 16. Opolskiej Jesieni Literackiej

Opublikujemy zdjęcia oraz zapisy nagrań dokumentujących 16. Opolską Jesień Literacką w MBP. Przypomnimy spotkania ze Szczepanem Twardochem na temat książki Królestwo, Małgorzatą Rejmer na temat książki Błoto słodsze niż miód oraz z Przemysławem Michniewiczem na temat książki Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata. Filmy będą zamieszczane w mediach społecznościowych biblioteki: na kanale YouTube oraz na Facebooku.
Zapraszamy w poniedziałki (od 6 kwietnia 2020), godz. 13:00


E-ksiażki

Mimo zamkniętych drzwi, zachęcamy do czytania książek - można skorzystać z czytelni internetowej IBUK LIBRA oraz Legimi. To dla Was wybieramy z tysiąca publikacji ciekawe, warte przeczytania książki. W naszej ofercie znajdziecie książeczki dla młodych czytelników jak również dla wymagającego odbiorcy. Kryminały, powieści obyczajowe, fantastyka czy horror – jak się w tym odnaleźć – pomożemy, polecimy i zaproponujemy ciekawy tytuł aby umilić Wam czas.


Bibliotekarze polecają!

Na profilu Facebook MBP, w każdy piątek wyczekujcie napisanych specjalnie dla czytelników recenzji książek.


77. rocznica wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim

Z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim opublikujemy zdjęcia oraz zapis nagrania ze spotkania z Mikołajem Grynbergiem. Film będzie zamieszczony na kanale YouTube oraz na Facebooku MBP. 19 kwietnia 2020, godz. 13:00


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Andrzej Jakubczyk (aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu), przeczyta wybrane fragmenty utworu literackiego. Jakiego? Przekonajcie się sami – dołączcie do nas online na Facebooku MBP! 23 kwietnia 2020 (czwartek), godz. 13:00


Mózgu gięcie

Zapraszamy na Sztuczki mózgu – ciekawostki i zadania, czyli przewodnik po iluzjach dźwiękowych i wzrokowych z naukowym wytłumaczeniem tych fenomenów. Przygotujcie słuchawki i zasiądźcie w wygodnym, bezpiecznym miejscu. Niektóre iluzje będą wymagać zamknięcia oczu. Ściągnijcie na smartfona aplikację Action Track, zeskanujcie kod QR i bawcie się dobrze.Ciekawostki ze świata podróżnika

Nasi bibliotekarze nie zapominają o miłośnikach podróżowania i odkrywania nowych krain. Każdego dnia, w mediach społecznościowych Filii nr 4 nastawionej na zagadnienia wokół turystyki znajdziecie inspirujące linki do magazynów, spotkań online czy podcastów. Zapraszamy do śledzenia!


Darmowe kursy e-learningowe

Czy czas kwarantanny nie jest idealnym momentem na zdobycie nowych umiejętności?
Na Bibliotecznej Platformie e-Wiedzy znajdziesz ofertę 15-tu bezpłatnych kursów
e-learningowych przygotowanych przez naszych bibliotekarzy. Możesz nauczyć się tworzyć komiksy, grafikę, quizy, kreatywne zadania.


Z domu dziś nie wyjdzie nikt

Zespół Mediateki, każdego dnia polecający filmy, audiobooki i komiksy odnalazł w sobie nową pasję – stworzył debiutancki komiks. Poznajcie losy nowych bohaterów Z domu dziś nie wyjdzie nikt.


Kreatywna, domowa pracownia twórcza

Proponujemy wspólną zabawę - przygotuj razem z nami dla swoich bliskich, kolegów czy znajomych zabawną, wyjątkową e-kartkę na każdą okazję! Nie musisz mieć doświadczenia ani specjalnych umiejętności związanych z projektowaniem grafiki – jedyne co będzie potrzebne to Twoja wyobraźnia! link: https://spark.adobe.com/page/jf92JsH4bSBn3/
 

Rodzinne spędzenie czasu

(dla dzieci)
Wielkanoc świętujemy – pisanki tworzymy   

Zapraszamy na spotkanie online i głośne czytanie książki Nadii Berkane Marysia i wielkanocne jajka wyd. Debit. Potrenujemy spostrzegawczość szukając ukrytych przedmiotów na kartkach książki oraz stworzymy kreatywną zabawę plastyczną - kolorową pisankę lub zajączka wielkanocnego.


(dla dzieci)
Książka i sztuka do naszych domów puka

Spotkanie z teatrzykiem kamishibai pt. Kotka Milusia (autor - Elena Molisani, ilustrator - Alessandro Sanna, wyd. Tibum oraz gry i zabawy zręcznościowe z kotem i myszami.


(dla dzieci)
Ziemię kochamy i o nią dbamy!

Wspólnie będziemy świętować Dzień Ziemi i nauczymy się ekologii. Zostaną wykorzystane książki obrazkowe: Patrick George Uratuj ziemię, Uratuj mnie wyd. Bajka oraz książki zgadywanki: Guido van Genechten Odkryj, co…; Odkryj, kto… wyd.Adamada.


(dla dzieci)
Liczyć się uczymy i świetnie się bawimy

Spotkanie z teatrzykiem kamishibai O panach palcach (autor - Julian Brudzewski, ilustrator – Paulina Procner, wyd. Tibum) oraz zabawy paluszkowe oraz naśladowcze.

Na wszystkie wydarzenia zapraszamy w czwartki (od 9 kwietnia 2020) o godz. 17:00.  Aby uczestniczyć w spotkaniach online wejdź na Facebook Wypożyczalnia dla dzieci – Pokój Bajek.


(dla dzieci)
Videobook

Nasz videobook to zgrabna forma łącząca ilustracje książek z dźwiękiem audio czytanego tekstu. Zapraszamy do codziennego wspólnego czytania i przeżywania emocji jakie niosą ze sobą książki, nawet jeśli są czytane za pośrednictwem multimediów. Niektóre odcinki videobooka będą miały interakcje w postaci quizów! Od poniedziałku do piątku, godz. 09:00


(dla młodzieży)
Gra interaktywna - Find your destiny

Celem gry jest rozwiązanie wszystkich zagadek dotyczących opowiadania fantasty na podstawach, którego gra jest zaprojektowana.  Niesamowitą przygodą jest to, że gra toczy się w „obecności” mistrza gry – tzn. bibliotekarza, który prowadzi grę po drugiej stronie ekranu. Grać można codziennie w wyznaczonych godzinach (w tym czasie będzie dostępny mistrz gry). Grę obsługujemy poprzez darmową  dla gracza aplikację Action Track a gramy przez smartfon.  Gra aktywna od 7 do 10 kwietnia w godz. 15:00-19:00


Biblioteczny Q&A

Cykl z serii Zadaj pytanie bibliotekarzowi na Instagramie. Bibliotekarze będą mogli opowiedzieć na pytania obserwatorów/czytelników konta Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego. Codziennie w godz. 12:00–14:00. Start od poniedziałku 30 marca 2020.


(dla dzieci)
Obudź wyobraźnię

Zabawa plastyczna dla każdego na podstawie książek. Publikowane w formie postów na Facebooku. Zapraszamy w środy o godz. 16:00.

Aby uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach wejdź na Facebook Oddział Dziecięco-Młodzieżowy oraz instagram Biblioteka dla dzieci i Biblioteka dla młodzieży


(dla dzieci)
Spotkania z Panią Bajką LIVE
Podczas spotkania na żywo dzieci poznają ciekawą książkę i wraz z Panią Bajką wykonają pracę plastyczną. Na każdych zajęciach poznamy innego bohatera książkowego! Naszym pierwszym bohaterem będzie zabawny piesek Fafik z książki Roberta Trojanowskiego Pobaw się z Fafikiem.

Zapraszamy w piątki (od 3 kwietnia 2020) godz. 17:00. Aby uczestniczyć w spotkaniu online wejdź na Facebook Filii nr 5


Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP