Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika - przegląd inicjatyw online realizowanych przez polskie biblioteki

Data dodania: 01.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika - przegląd inicjatyw online realizowanych przez polskie biblioteki

Kolejne biblioteki dołączają do akcji SBP - #NieZostawiamCzytelnika i dzielą się swoimi pomysłami na działania online skierowane do swoich użytkowników w czasie pandemii.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

proponuje Czytelnikom udział w Pojedynku Książek na swoim fanpage'u na Facebooku. Zasady walki są niezwykle proste! Jak co miesiąc, na ringu pojedynkują się dwie książki. Oba tytuły wybrane są z tego samego gatunku i przedziału wiekowego. Zazwyczaj nasi Czytelnicy mogą oddać głos na jedną z tych dwóch książek, wrzucając kolorową kulkę do odpowiedniego pojemnika ustawionego przy każdej książce. Tym razem proponujemy głosowanie on-line. W majowym pojedynku wezmą udział dwa książkowe cykle: „Muminki” Tove Jansson oraz „Smerfy” Peyo. Od 25 marca do 30 kwietnia na profilu Facebook Oddziału dla Dzieci i Młodzieży rywalizują ze sobą: Kicia Kocia oraz Mądra Mysz.

Zapraszamy do głosowania! >> Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie (FB)


Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Dla najmłodszych i trochę starszych – czytamy!

W każdy poniedziałek, środę i piątek o godzinie 10:00 zapraszamy do wysłuchania (i obejrzenia!) głośnego czytania, publikowanego w cyklu #czytajwdomumaluchowi. Te krótkie teksty dla najmłodszych czytają bibliotekarze, których nasi mali czytelnicy znają z Oddziału dla Dzieci. Nieco starsze dzieci zapraszamy codziennie (od poniedziałku do piątku) o godzinie 17:00 do wysłuchania kolejnych rozdziałów wybranej książki, które będą ukazywały się w cyklu #czytajwdomustarszakowi.

Małych i większych miłośników teatru zapraszamy dwa razy w tygodniu do obejrzenia spektakli stworzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy z KBP. Frunie w górę już kurtyna, przedstawienie się zaczyna! Biblioteczny e-teatr startuje we wtorki i czwartki o 10:00.

Dorosłym proponujemy Piątki z rozwojem - bez wychodzenia z domu! - cotygodniowe spotkania online dotyczące rozwoju różnego rodzaju kompetencji (np. asertywność, radzenie sobie ze stresem, wyznaczenie i realizacja celów, narzędzia przydatne do pracy zdalnej i inne). Pierwsze spotkanie dotyczy tematu asertywności dla kobiet - kolejne tematy możecie Państwo wybrać sami w ankiecie opublikowanej na Facebooku KBP Krosno. Warsztaty prowadzi Agata Warywoda - specjalistka ds. działań edukacyjnych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, trenerka.

W tym trudnym czasie KBP wychodzi również naprzeciw potrzebom osób starszych i samotnych, które potrzebują wsparcia i rozmowy. Nie możemy spotkać się i porozmawiać w bibliotece, ale możemy zrobić to telefonicznie! Uruchamiamy dla Państwa dyżur telefoniczny ph. Prozmawiaj z bibliotekarzem… o książkach i nie tylko! Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 pod numerem telefonu 697 819 320 na swoich rozmówców czeka Małgorzata Węgrzyn – bibliotekarka z wieloletnim stażem, kierowniczka Filii nr 4 KBP.

Jakkolwiek wszyscy mamy nadzieję, że obecna sytuacja szybko wróci do normy i wkrótce spotkamy się z Państwem osobiście w naszych placówkach, postaramy się, aby nasze działania w sieci umiliły jakoś czas, który wszyscy spędzamy obecnie w domach. Będziemy też systematycznie poszerzać naszą ofertę, odpowiadając na Państwa potrzeby. Zostańmy w domu z KBP!

https://www.facebook.com/KBPKrosno/, https://www.kbp.krosno.pl/  


Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu dla swoich czytelników przygotowała:

  • Bezpłatny dostęp do bazy Legimi, a tym samym do 60 000 ebooków i audiobooków - klasyki, bestsellerów i nowości - do czytania i słuchania!
  • Kultura w sieci - baza linków. Bibliotekarze przygotowali przewodnik po kulturze online. To zbiór linków do bezpłatnych serwisów, które sprawią, że przerwa w funkcjonowaniu instytucji kultury będzie mniej bolesna. Książki, audiobooki, słuchowiska, wystawy, filmy, nagrania, spotkania autorskie, podcasty... Dzisiaj kultura jest w sieci, na wyciągnięcie ręki, a właściwie myszki i klawiatury.
  • Bajeczki z główeczki. Razem z Klubem Rodzica zaprasza na rodzinną zabawę pt.: BAJECZKI Z GŁÓWECZKI! Proponuje wspólne oglądanie bajeczki Pani Teatrzyk, do której trzeba będzie wymyślić zakończenie! Dziecięca główka pracuje, a rodzice zapisują i przesyłają pomysły.

https://www.facebook.com/Miejska.Biblioteka.Publiczna.we.Wroclawiu/


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy realizuje akcję

#czytajMY na FB

Bibliotekarze czytają dzieciom książki, nagrywają i udostępniają - do akcji włączyli się nauczyciele i rodzice. Bibliotece udało się uzyskać zgodę na publikację "czytających filmów" od wielu wydawców, w tym autorów książek anglojęzycznych.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu pozostaje zamknięta, ale to nie znaczy, że przestała pracować. Bibliotekarze cały czas pracują, świadcząc usługi zdalnie:

Na stronie www uruchomiono podstronę e-Książnica, na której publikowane są inspirujące materiały - artykuły, prezentacje i filmy - na temat zbiorów Książnicy, historii Torunia i regionu. Bibliotekarze podpowiadają również, jak spędzić czas z rodziną (hobby, zrób to sam, pomysły i scenariusze wspólnych gier i zabaw).

Na e-Książnica znajdziemy ilustrowane prezentacje na temat średniowiecznych i nowożytnych manuskryptów oraz inkunabułów, a także współczesnych afiszy filmowych. Zapoznamy się z historią toruńskiej prasy. Szereg materiałów dotyczy bogatej historii Torunia. Są tu ciekawostki na temat Bydgoskiego Przedmieścia, toruńskich fortyfikacji, Gimnazjum Akademickiego, a także głośnych wydarzeń kryminalnych sprzed lat. Są też łamigłówki i krzyżówki, a nawet Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki.

Ponadto pracownicy Książnicy pomagają zdalnie w przeprowadzaniu kwerend i pozyskiwaniu tekstów z archiwalnych i najnowszych e-wydań dzienników "Nowości", "Gazety Pomorskiej" oraz "Dziennika Gazety Prawnej". Zachęcają do korzystania z bezpłatnych repozytoriów, takich jak biblioteka cyfrowa Polona, internetowa czytelnia czasopism internetowych BazHum. Książnica Kopernikańska oferuje także dostęp do serwisów IBUK Libra i Legimi (darmowe kody dostępu dla zarejestrowanych użytkowników dostępne pod adresem wypozyczalnia@ksiaznica.torun.pl).

Więcej informacji na stronie www.ksiaznica.torun.pl/kategoria/aktualnosci

oraz facebookowym profilu Książnicy:

www.facebook.com/ksiaznicakopernikanska

Tam w czwartek, 2 kwietnia, o godz. 18.00 dr Michał Targowski przedstawi wykład o mennonitach w Toruniu. Tydzień później (9 kwietnia) dr Katarzyna Tomkowiak opowie o Leonie Szymańskim, zasłużonym obywatelu Torunia.


Czytaj także o działaniach bibliotek realizowanych w ramach akcji SBP #NieZostawiamCzytelnika, o których dotychczas informowaliśmy na portalu sbp.pl :

Do akcji #NieZostawiamCzytelnika włączyli się także:


Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP