Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika - oferta online WBP w Łodzi

Data dodania: 25.03.2020

#NieZostawiamCzytelnika - oferta online WBP w Łodzi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza czytelników do korzystania z jej oferty online:

 

 

1. Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej

Udostępnia darmowo i legalnie ponad 90 tysięcy obiektów - książek, czasopism, fotografii, rękopisów, map...

Online można czytać m. in. jedną z najstarszych książek o Łodzi "Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym" Oskara Flatta z 1853 r.

2. Gra na smartfony "Literacki surfing" - WIRTUALNY SPACER LITERACKI PO ŁODZI

Jana Sztaudyngera i innych wybitnych pisarzy i poetów z regionu łódzkiego można spotkać na literackim szlaku. Wystarczy zagrać w grę na smartfony "Literacki surfing" - bezpłatnie i bezpiecznie, bo bez wychodzenia z domu! Polecamy stacjonarną wersję gry! Na wersję miejską zaprosimy Państwa w spokojniejszych czasach.

Grę przygotowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

3. Ibuk Libra

Zapraszamy naszych czytelników do BEZPŁATNEGO korzystania z prawie 2000 ELEKTRONICZNYCH książek i czasopism naukowych w wirtualnej czytelni IBUK Libra

Z tej usługi korzystać mogą czytelnicy naszej Biblioteki, którzy posiadają unikalny kod PIN.

Jeśli ktoś z Państwa posiada naszą aktualna kartę biblioteczną, ale nie posiada jeszcze kodu - mamy dobrą wiadomość - kod można otrzymać kontaktując się z Działem Udostępniania - dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod jeden z podanych nr. telefonów: 42 663 03 41 42 663 03 54 Potem nie pozostaje już nic innego jak czytać :)

4. Literacka Mapa Województwa Łódzkiego


Wszystkim zainteresowanym literackimi ciekawostkami polecamy surfowanie ONLINE po Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego, tworzonej przez Dział Zbiorów Regionalnych.

Na interaktywnej mapie województwa łódzkiego prezentowane są ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź
odwiedzali.

Ponadto mapa przedstawiała pomniki, tablice pamięci i inne zabytki kultury związane z twórcami, a także ulice, place, parki, instytucje czy wydarzenia kulturalne nazwane ich imieniem.

„Literackia Mapa Województwa Łódzkiego” ukazuje także miejsca siedzib muzeów literackich, izb pamięci, działalności grup i stowarzyszeń literackich.

Celem projektu jest ukazanie ciekawych miejsc, obiektów, a także instytucji i organizacji literackich  działających na terenie województwa łódzkiego.

Dzięki naszej mapie powstaną szlaki prowadzące śladami znanych pisarzy i poetów. Ukazane zostaną miejscowości, w których tętni życie literackie.

Czy wiedzą Państwo, że w kinie "Czary" (na rogu ul. Piotrkowskiej 32 i ul. Jaracza, ob. Dom Handlowy "Magda") dziennikarz i pisarz Adam Ochocki oglądał film pt.: "Dr Jekyll i mister Hyde". Jak sam wspomina: "Nie
zapomnę, co się działo na widowni Czarów w czasie wyświetlania filmu  (...). Kiedy bohater po wypiciu jakiejś mikstury zamieniał się w małpoluda, ludzie o słabszych nerwach mdleli z wrażenia".


Z Mapy możemy się także dowiedzieć do którego parku na randki chodził Julian Tuwim, komu poświęcony jest pomnik Duch Roweru...

Wiele innych literackich tajemnic także czeka na odkrycie

5. Wystawy online

Proponujemy przeglądać wystawy online, m. in.:

Źródło: WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi


Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP