Polecamy

#NieZostawiamCzytelnika - kolejni twórcy dołączają do akcji SBP

Data dodania: 22.03.2020

#NieZostawiamCzytelnika - kolejni twórcy dołączają do akcji SBP

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w całej Polsce zamknięto biblioteki a zaplanowane wydarzenia kulturalne, w tym spotkania autorskie, cieszące się ogromnym zainteresowaniem ze strony czytelników – odwołano.

Za swoimi czytelnikami tęsknią zarówno pisarze jak i bibliotekarze. Okres kwarantanny jeszcze bardziej zbliżył te dwa środowiska.

Jedynym pośrednikiem między pisarzem i nieznanym czytelnikiem jest książka, a powiernikiem tajemnych wzruszeń, zachwytów lub sprzeciwów – najczęściej bibliotekarz.

~Józef Korpała

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainspirowane akcją "UL z książkami" prowadzoną w mediach społecznościowych przez Unię Literacką, zainicjowało akcję #NieZostawiamCzytelnika, która ma na celu m.in. promowanie dostępu do kultury, nauki i informacji w czasach pandemii.

W ramach akcji będziemy w naszych mediach społecznościowych (FB, Twitter) informować bibliotekarzy o ciekawych i wartościowych wydarzeniach, w których czytelnicy mogą wziąć udział zdalnie. Zachęcamy do ich udostępniania. 


Na facebookowym profilu SBP udostępniane są informacje min. o spotkaniach organizowanych online z pisarzami, blogerami i artystami.

W ramach akcji SBP realizuje także bezpłatne webinaria. Do tej pory odbyły się min.:

  • spotkanie na żywo z Rafałem Hetmanem, znanym blogerem i reporterem, który podczas transmisji live na Facebooku SBP zdradził tajniki związane z promocją w mediach społecznościowych, dzieląc się cennymi wskazówkami i osobistym doświadczeniem w prowadzeniu FB, Instagrama, kanału YT i wykorzystania Newslettera. Podczas godzinnego spotkania była możliwość zadawania pytań, na które prowadzący odpowiadał Internautom na bieżąco.
  • bezpłatne webinarium "Burza mózgów przy kawie" zorganizowane przez SBP na platformie ClickMeeting, które poprowadziła Beata Gamrowska, grafik, copywriter i ilustrator. W tytułowej burzy mózgów uczestniczyło 50 osób, które dyskutowały o mediach społecznościowych oraz sposobach komunikowania się z czytelnikami, dzieląc się pomysłami na ciekawe działania. Z uwagi na ogromne zainteresowanie i ograniczoną "pojemoność" wirtualnego pokoju, podjęto decyzję o realizacji kolejnego webinarium.
  • bezpłatne webinarium "Prawdziwa historia Anaruka. Wyniki śledztwa literackiego"
  • bezpłatne webinarium "Biblioteka przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Kilka wskazówek na start”

Uruchomione zostały także warsztaty online dla bibliotekarzy, których ukończenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP:


Od początku akcję SBP - #NieZostawiamCzytelnika  wspiera środowisko polskich pisarzy. Z każdym dniem swój głos poparcia dodają kolejni twórcy: pisarze, blogerzy, artyści.

Są z nami (lista będzie aktualizowana na bieżąco):

Zachęcamy do śledzenia i udziału w naszej akcji #NieZostawiamCzytelnika


Redakcja

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP