Polecamy

Apel SBP do Bibliotekarzy

Data dodania: 18.03.2020

Apel SBP do Bibliotekarzy

Szanowni Bibliotekarze,

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 biblioteki, podobnie jak większość innych instytucji kultury, nauki i edukacji, zostały zamknięte dla użytkowników, a inne formy działalności bibliotek zostały zredukowane do niezbędnego minimum. Zmierzamy się z sytuacją bez precedensu w historii świata. W tych nadzwyczajnych okolicznościach zwracam się z apelem do dyrektorów i pracowników bibliotek wszystkich rodzajów o podejmowanie nowych form aktywności realizowanych zdalnie, które nie stoją w sprzeczności z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa epidemicznego. Otwarcie się na nowe formy i treści komunikacji z czytelnikami, z wykorzystaniem nowych technologii i narzędzi stosowanych w Internecie, a zwłaszcza aktywność biblioteki w mediach społecznościowych umożliwią nie tylko utrzymanie kontaktu z dotychczasowymi czytelnikami, ale także pozyskanie nowych użytkowników. Ten nadzwyczajny okres wykorzystajmy także na samokształcenie i podnoszenie wiedzy i kwalifikacji niezbędnych w pracy bibliotekarza.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich będzie inspirowało i wspierało Was w podejmowaniu nowych wyzwań. W tym celu rozpoczęliśmy akcję #NieZostawiamCzytelnika, w ramach której prezentować będziemy działania promujące dostęp do kultury, nauki, informacji, które mogą być prowadzone przez bibliotekarzy zdalnie. Do współpracy zaprosiliśmy pisarzy, blogerów, specjalistów zdalnego nauczania. Będziemy zachęcać bibliotekarzy do inicjowania i prowadzenia własnych działań. Wspólnie podpowiemy, jak skutecznie kontaktować się w obecnej sytuacji z różnymi grupami czytelników, jak zorganizować dla nich online spotkania autorskie, edukacyjne i inne. Przygotujemy ofertę szkoleniową dla bibliotekarzy wykorzystującą platformę webinaryjną oraz e-learningową. Przypomnimy ciekawe propozycje upowszechniania czytelnictwa opisane w naszych publikacjach, dostępnych także w Archiwum Cyfrowym SBP, podpowiemy sposoby ich wykorzystania w technologiach on line, a także będziemy zachęcać rodziców do wykorzystania niektórych form w okresie koniecznej domowej „kwarantanny”.

Akcja #NieZostawiamCzytelnika jest prowadzona na portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich www.sbp.pl oraz na naszym Facebooku. Będziemy proponować szkolenia, spotkania online, pakiety edukacyjne, a także wymieniać informacje o inicjatywach podejmowanych przez biblioteki. Otwieramy łamy naszych miesięczników – „Bibliotekarz” i „Poradnik Bibliotekarza” do dzielenia się wiedzą i nowymi pomysłami.

Działajmy wspólnie, aby w tym wyjątkowo trudnym czasie podołać nowym wyzwaniom i zachować ciągłość realizacji zadań bibliotek, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo epidemiologiczne bibliotekarzy.

Równocześnie zwracam się z apelem do dyrektorów i organizatorów bibliotek o ograniczenie obecności pracowników w siedzibach bibliotek do absolutnie niezbędnego minimum. Zdrowie i życie ludzkie jest teraz w najwyższej cenie.

Dzielmy się wiedzą i pomysłami. Zapraszam wszystkich do współpracy. (kontakt: biuro@sbp.pl)

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich


Warszawa, 18 marca 2020 r.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP