Polecamy

Seminarium naukowe "Spojrzeć w przyszłość", 14 października 2019 r, Bochnia - relacja

Data dodania: 23.10.2019

Seminarium naukowe

W Seminarium naukowym „Spojrzeć w przyszłość” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni oraz bocheńską Bibliotekę brali udział bibliotekarze i osoby zainteresowane z powiatu Bocheńskiego. Spotkanie odbyło się 14 października 2019 r. w sali klubu Biblioteki, miało charakter otwarty, było skierowane do bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką nowych mediów i biblioterapeutycznej funkcji książki.

Czy możliwe jest wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w promocji czytelnictwa? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy warsztatu „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece”, który poprowadził Karol Baranowski - bibliotekarz, nauczyciel, ambasador sieci „LABiB”, specjalizujący się w nowych technologiach i nowych mediach. Organizator i twórca wielu gier miejskich, zajęć z tabletami oraz „Odjazdowego Bibliotekarza”.

 

 

Podczas warsztatu bibliotekarze poznali terminologię i historię rozwoju technologii Wirtualnej Rzeczywistości, dowiedzieli się jak praktycznie można wykorzystywać urządzenia i aplikacje w pracy z użytkownikami bibliotek. Prelegent pozwolił sprawdzić i zaproponował możliwości użycia gogli VR. Zaprezentował szereg ciekawych aplikacji, np. Google Cardboard, Google Street View, Vr Space Rollercoaster oraz możliwości zastosowania ich w zajęciach, nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale również w pracy z seniorami. Uczestnicy spotkania otrzymali inspirującą dawkę wiedzy na temat łączenia świata realnego z wirtualnym, podaną z dużą dawką humoru i autentycznej pasji trenera.

 

Drugim tematem seminarium była „Biblioteczna apteczka literacka w pracy z czytelnikiem”, gdzie dr Wanda Matras –Mastalerz pokazała terapeutyczną stronę literatury. Prelegentka jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownika Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie oraz kierownika kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, certyfikowanym trenerem stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownikiem Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

„Jest taki rodzaj leku, który podaje się przez ucho…to SŁOWO” - tym cytatem z wypowiedzi dr Andrzeja Szczeklika, wybitnego polskiego lekarza i naukowca, Wanda Matras - Mastalerz wprowadziła słuchaczy w świat terapeutycznego oddziaływania literatury na człowieka i jego życie. Czy książka może być przepisana „na receptę”? Okazuje się, że tak. Ten sposób polecania terapeutycznych lektur stosuje się już w kilku krajach. Książki na receptę” to publikacje psychoedukacyjne, logopedyczne, poruszające tematy stanów emocji, życiowych wartości i trudności w relacjach z innymi. Mogą być podstawą do przeprowadzania zajęć edukacyjnych, lekcji bibliotecznych, gier tematycznych zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Książki te mogą stać się lekiem w „apteczce literackiej”, który pomorze w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami i wyzwaniami, oraz pozwoli odnaleźć się w skomplikowanym świecie. Potencjał tkwiący w literaturze może stanowić skuteczny środek edukacyjny i terapeutyczny dla wszystkich „chorych” w każdym wieku.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu „Seminarium naukowe – spojrzeć w przyszłość” koordynowanego przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Bochni.


Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP