Polecamy

12 Forum Młodych Bibliotekarzy przeszło do historii

Data dodania: 14.09.2019

12 Forum Młodych Bibliotekarzy przeszło do historii

Ponad 100 uczestników, w tym 13 osobowa grupa młodych bibliotekarzy z Ukrainy, kilkunastu prelegentów, kilkunastu trenerów, cztery lokalizacje sesji konferencyjnych i warsztatów, liczne grono organizatorów, sponsorów, partnerów, patronów honorowych i medialnych. 12 Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbyło się w dniach 12-13 września 2019 r. w Poznaniu przeszło do historii.

"Bibliotekarz DO POZNANIA - tak brzmiało tegoroczne hasło forum. Stanowiło ono celową grę słów - zachęcało biblioteczną młodzież aby przyjechała do Poznania i dała się poznać. Z okazji skorzystało wielu młodych bibliotekarzy z całej Polski pracujących na co dzień m.in. w bibliotekach publicznych, naukowych, fachowych, szkolnych i pedagogicznych. W stolicy Wielkopolski czekał na nich bardzo bogaty program wykładów oraz warsztatów a także uroczysta kolacja integracyjna, którą uświetnił m.in. występ kabaretowy w wykonaniu aktorów poznańskiego Asz.Teatru.

12 września 2019 r. - dzień pierwszy

Pierwszego dnia sesja konferencyjna odbyła się w sali zabytkowego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sesję I prowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP a sesję II - dr Małgorzata Dąbrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Poznańskiego.

Sesja I w sali Collegium Minus UAM

Sesja I

Wykład inauguracyjny "Zawód? Bibliotekarz.Pasja? Rozwój" dr Bożeny Jaskowskiej, której pasją jest uprawianie sportu i udział w zawodach triatlonowych, był niezwykle inspirujący zarówno dla uczestników jak i prelegentów, którzy nawiązywali do niego w swoich późniejszych wystąpieniach.

Wystąpienie dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego

O męskim czytaniu i o tym jak przyciągnąć mężczyzn do biblioteki przekonywał Michał Skrabka z Good Books, a o działalności szkoleniowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu opowiedziały Magdalena Bzdawka i Magdalena Rusnok.

Sesję I zakończyły wystąpienia przedstawicieli sponsorów - Agnieszki Pieniążek z MAK+ i Macieja Dziubeckiego z Aleph Polska oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów laureatom konkursu SBP na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2019.

 

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, wręcza pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu SBP na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2019

Sesja II

W sesji II wystąpili: Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie z prezentacją "Biblioteka: magazyn książek - czy remiza strażacka?", Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, która podzieliła się refleksjami odnośnie funkcjonowania biblioteki przejmującej rolę domu kultury. O idei "Zero Waste" w życiu codziennym i bibliotece przekonywały Sylwia Luszowska i Karolina Justyna z Biblioteki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. O ogrodach i bibliotekach opowiedziała Marta Stawska-Puchalska z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, prezentując swój felieton "Biblioteka i ogród - organiczne przymierze nauki i natury" , któremu towarzyszył pokaz slajdów ogrodów bibliotecznych na całym świecie.

W tej sesji odbyły się także krótkie wystąpienia przedstawicieli sponsorów: Marcina Mystkowskiego z MOL sp. z o.o., Piotra Marcinkowskiego z Bona Soft, Patryka Wesołowskiego z Sygnity Business Solutions S.A. (prolib) i Zbigniewa Jana Mellera z PWN IBUK Libra.

Warsztaty

Po przerwie obiadowej uczestnicy udali się na warsztaty, które odbyły się w trzech lokalizacjach. W Sali Senatu Collegium Minus, Piotr Marcinkowski przeprowadził warsztat "Jak rozmawiać ze sponsorami?"

W Bibliotece Wyższej Szkoły Bankowej Paweł Pioterek szkolił z rozwiązywania konfiktów, dr Katarzyna Lis i Magdalena Musiela prowadziły warsztat "Konkluzje biblioteczne związane z obsługą osób niepełnosprawnych", a Ewa Anna Cywińska poprowadziła zajęcia o picturebookach:

 Warsztaty "Rozpoznaj się w książce - trochę teoretyczne i bardzo praktyczne zajęcia o picturebookach" prowadziła Ewa Anna Cywińska

Popołudniowe warsztaty odbyły się także w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego:

Warsztaty "Kolekcjonowanie pasji, czy pasja do kolekcji. Liberatura w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu" prowadziła Agnieszka Rybarczyk

Warsztaty "Coachingowy warsztat rozwojowy" prowadziła dr Małgorzata Dąbrowicz

Warsztaty "Wirtualna rzeczywistość w bibliotece. Jak przyciągać do biblioteki nieczytających dzięki narzędziom VR" prowadził Karol Baranowski

Warsztaty "Skąd wziąć kasę?" poprowadziła Justyna Daniel-Korzyniewska.

Druga tura szkoleń dla bibliotekarzy odbyła się późnym popołudniem w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego i obejmowała warsztaty :

 • "Biblioteka pachnąca wrażeniami - sposoby na zorganizowanie spotkania czytelniczego z najmłodszymi" prowadziła Małgorzata Swędrowska
 • "Grywalizacja a upowszechnianie czytelnictwa" prowadził Piotr Szeligowski
 • "Najcenniejsze z cennych - średniowieczne rękopisy, inkunabuły i stare druki w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej" prowadzili dr Alicja Szulc i Jakub Łukaszewski
 • "Warsztaty iluzji ruchu - XIX wieczne zabawki optyczne tłem wypraw Aleksandra Doby" prowadziła Karolina Agnieszka Glasner

W tej części odbyły się ponownie warsztaty prowadzone przez Pawła Pioterka, Karola Baranowskiego i Justyny Daniel-Korzyniewskiej.

Wieczorem na uczestników czekała uroczysta kolacja.

Występ aktorów Asz.Teatru podczas uroczystej kolacji, która odbyła się w sali Politechniki Poznańskiej

13 września 2019 r. - dzień drugi

Sesja III

Drugiego dnia obie sesje konferencyjne oraz warsztaty odbyły się w nowoczesnym budynku mieszczącym bibliotekę oraz sale wykładowe Politechniki Poznańskiej. Sesję III prowadziła Małgorzata Furgał, dyrektor Biblioteki Politechniki Poznańskiej.

Sesja konferencyjna w budynku Politechniki Poznańskiej

O działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w tym o uruchomieniu radia Rajska opowiedziały Kinga Więcławska i Patrycja Dziecic w prezentacji: #bibliotekawychodzinapole.

O bogatej kolekcji komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, która posiada największy w polskich bibliotekach zbiór powieści graficznych, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej opowiedział Aleksander Gniot z BU w Poznaniu.

Olga Smolec-Kmoch z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim opowiedziała o działaniach na rzecz Ukraińców, jako użytkowników bibliotek na przykładzie własnego miejsca pracy w wystąpieniu "Rosjoznawca w bibliotece." Z kolei Damian Rożek-Pawłowski przedstawił cykl wydawniczy "Sagi nowotomyskich rodów".

Gamifikację lekturową przybliżyła Agnieszka Jarolewska z CDN PBP w Koninie. Grzegorz Szczypa z Biblioteki Głównej UMSC w Lublinie  opowiedział o zmieniającej się roli Oddziału Informacji Naukowej na przykładzie kierowanej jednostki. Sesję zakończyło wystąpienie Gabrieli Dul z Instytutu Książki, która przedstawiła najnowszą akcję w ramach projektu Mała Książka - Wielki Człowiek, realizowaną od września w całej Polsce i skierowaną do 3-6 latków.

Warsztaty

Po sesji III rozpoczęły się warsztaty:

 

"Programowanie online, czyli Ozoboty w bibliotece" prowadziła Karolina Bartosz

 

"Tworzenie projektów dotacyjnych - co, gdzie, jak, dlaczego? "prowadziła Sandra Szczepanowska

 

"Jak aplikować na stanowisko dyrektora biblioteki?" prowadziła prof. UG dr hab. Maja Wojciechowska

 

 "Bum bum rurkowe granie - muzyczne animacje dla każdej grupy wiekowej" - prowadziły Sylwia Mróz i Małgorzata Klimek

Pozostałe warsztaty, w których tego dnia wzięli udział uczestnicy 12. FMB to:

 • "Jak zorganizować żywą bibliotekę?" (Ewelina Kubasik i Lidia Leśna)
 • "Moja historia w teatrzyku" (Katarzyna Wilczkowska)
 • "Nowoczesne lekcje biblioteczne, czyli jak nauczyć korzystania ze słownika przy użyciu gry mobilnej" (Alina Łysak)
 • "W tym szaleństwie jest metoda - o organizacji projektów" (Katarzyna Marszałek)
 • "(Z)inny papier... Czasopisma, książki tzw. trzeciego obiegu. Przegląd prasy poddziemnej i niezależnej" (Wiktor Marszałek)

Sesja IV

Ostatnią sesję 12. FMB poprowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.

O międzynarodowej współpracy bibliotekarzy i ONZ opowiedziała Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej:

Biblioteki naukowe i pracę młodych bibliotekarzy na Ukrainie w prezentacji "Young professionals in Ukrainian library science" przybliżyła Tetiana Borysova reprezentująca State Scientific and Technical Library in Ukraine.

Sesję IV zakończyło wystąpienie dr hab. Artura Jazdona z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu pt. "Czterdzieści lat nie minie..." czyli o możliwych lub nie wizjach kierunków rozwoju bibliotek"

 

Zamykając 12. FMB, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska podziękowała:

 • uczestnikom, w tym grupie blibliotekarzy z Ukrainy,
 • organizatorom a w sposób szczególny młodym bibliotekarzom zaangażowanym w organizację forum,
 • sponsorom oraz partnerom

i zaprosiła na 13. FMB.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska dziękuje grupie młodych bibliotekarzy z Poznania z Katarzyną Marszałek na czele za organizację 12. FMB

Na koniec zorganizowano dla wszystkich chętnych wycieczkę po Poznaniu z profesjonalnym przewodnikiem Karoliną Dąbrowską-Wiśniewską, uczestnikiem forum i członkiem sztabu młodych bibliotekarzy odpowiedzialnych za organizację 12. FMB.

foto: 12.FMB w Poznaniu


Tegoroczne forum odbyło się już po raz dwunasty. Tak jak w przypadku poprzednich edycji, forum zostało zorganizowane pod auspicjami Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ale główny ciężar organizacyjny, w tym przygotowanie programu czy pozyskanie sponsorów spadł na młodzież, tym razem z bibliotek z Poznania. Z tego zadania poznańscy młodzi bibliotekarze wywiązali się znakomicie. Uczestnicy forum wrócili do swoich domów i miejsc pracy pełni nowych doświadczeń, inspiracji, niezapomnianych wrażeń, bogatsi w wiedzę, umiejętności i nowe znajomości.

Niewątpliwą pamiątką po forum będą także czerwone materiałowe torby z logo 12.FMB pełne przydatnych gadżetów od sponsorów, w tym materiałów dydaktycznych od Wydawnictwa Zakamarki.

W organizację 12. FMB włączyły się poznańskie biblioteki:

 Forum nie odbyłoby się bez udziału sponsorów i partnerów:

12. FMB patronowali:

 Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem:

Więcej zdjęć w:

>> Galeria zdjęć <<


JF/sbp.pl

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP