Polecamy

Kongres IAML 2019 dobiega końca

Data dodania: 19.07.2019

Kongres IAML 2019 dobiega końca

Trwa ostatni dzień Kongresu IAML, Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji. Kongres organizowany jest w Polsce po raz trzeci - poprzednio odbył się w Uniwersytecie Warszawskim w 1966 roku i Bibliotece Narodowej w Warszawie w roku 2005. 

Tym razem uczestnicy z całego świata korzystają z bogatego programu sesji kongresowych, warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących w Krakowie – prezentowane jest 114 wystąpień, 13 posterów, prelegenci z 31 krajów.

Kongres jest dobrą okazją do zapoznania gości z polską kulturą muzyczną – m.in. 15 lipca w Bazylice św. Franciszka z Asyżu odbył się wspaniały koncert koncert zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, zatytułowany „Schubert i Nowakowski – Kwintet fortepianowy u progu romantyzmu”, w którego programie znalazły się dwa utwory:

  • Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17 (1833) Józefa Nowakowskiego
  • Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg D 667 (1819) Franza Schuberta.

 

 

Jako element programu towarzyszącego odbyła się m.in. wycieczka uczestników IAML2019 do Ośrodka Dokumentacji Życia i Twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, znajdującego sie w Instytucie Muzykologii Uniwerystetu Jagiellońskiego
 


Goście mieli również okazję, by odbyć wizytę w Bibliotece Jagiellońskiej, której historia powiązana jest nieodłącznie z Uniwersytetem Jagiellońskim, stąd też za datę jej utworzenia uznaje się rok 1364.

 


Na dzień dzisiejszy zaplanowane są ciekawe sesje, oraz spotkania robocze a także między innymi wykłady na temat Badań nad XVI i XVII wiecznymi manusktyptami muzycznymi („Research on 16th and 17th‐century music manuscripts”), przezentowane przez Macieja Jochymczyka (UJ, Kraków) Michaela Gale'a (Open University, Milton Keynes), oraz Ewę Hauptman‐Fischer (BUW), która zaprezentuje prelekcję: „Exploring watermarks in music manuscripts”.
   

Więcej o programie Kongresu >>TU
 

Na wieczór zaplanowano uroczysty bankiet pożegnalny.

 

Na dzień jutrzejszy w Instytucie Muzykologii zaplanowana jest zamknięta sesja Zarządu IAML.

 


MS/sbp.pl

Źródło: Sekcja Bibliotek Muzycznych SBP

 

 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP