Polecamy

12 FMB - warsztaty dla przedsiębiorczych bibliotekarzy

Data dodania: 20.05.2019

12 FMB - warsztaty dla przedsiębiorczych bibliotekarzy

 W programie 12 FMB znajdujemy wiele propozycji warsztatów dla przedsiębiorczych bibliotekarzy. Oto przykłady niektórych z nich: 
 

  • Jak rozmawiać ze sponsorami? który poprowadzi mgr Piotr Marcinkowski, Aleph Polska
  W czasie warsztatów uczestnicy będą analizować cele zarówno sponsorów, jak i sponsorowanych. Będziemy poznawać metody pozyskiwania środków zarówno na działalność bieżącą biblioteki, ale przede wszystkim na wydarzenia specjalne (np. konferencje). Omówimy podstawowe błędy, pułapki i stereotypy, których ominięcie pomoże skuteczniej prowadzić tego typu działalność.        
  • Skąd wziąć kasę? Źródła i sposoby dofinansowania działań bibliotecznych, prowadzony przez mgr Justyna Daniel-Korzyniewską z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin
 Podczas warsztatu uczestnicy poznają rozmaite źródła dofinansowania działań bibliotecznych, m.in. różne konkursy grantowe (strony www, formularze). Nauczą się podstawowych zasad formułowania celów i rezultatów zadania/projektu w poszczególnych wnioskach. Poznają też podstawy i zasady fundraisingu, marketingu i promocji, tak aby jak najmniej wydać i jak najwięcej zyskać.
  •        Tworzenie projektów dotacyjnych – co, gdzie, jak i dlaczego?, prowadzony mgr Sandrę Szczepanowską z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
  Celem warsztatu będzie przedstawienie różnych możliwości ubiegania się o dotacje zewnętrzne dla bibliotek wszystkich typów (z naciskiem na programy MKiDN: Kultura cyfrowa, promocja czytelnictwa, wspieranie działań muzealnych). Warsztat rozpocznie się krótkim przedstawieniem oferty grantowej dla bibliotek, wskazaniem najczęstszych błędów popełnianych przy ubieganiu się o dotacje oraz prezentacją wniosków wzorcowych składanych w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 grup, w których pod okiem prowadzącej warsztat, będą tworzyć wzorcowy, wymyślony przez siebie projekt dotacyjny. Szczególny nacisk zostanie położony na kluczowe części wniosku: cele projektu, określenie odbiorców zadania, konkretne rezultaty projektu, tworzenie budżetu.     
  •        Coachingowy warsztat rozwojowy, prowadzony przez dr Małgorzata Dąbrowicz z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
       Zapraszam na warsztat rozprawiający się z mitami narosłymi wokół coachingu, prezentujący go jako mającą naukowe podstawy metodę rozwoju. Poznamy wybrane techniki i narzędzia pracy coachingowej oraz możliwości wykorzystania ich w odniesieniu do innych bądź siebie (autocoaching). Nauczymy się wykorzystywać je m.in. do wytyczania i realizacji swoich celów (zawodowych, osobistych).
  •        Jak aplikować na stanowisko dyrektora biblioteki?, który poprowadzi dr hab. prof. UG Maja Wojciechowska z Uniwersytetu Gdańskiego.
 Warsztat ma na celu przybliżenie procedur konkursowych na stanowisko dyrektora biblioteki, wymagań stawianych kandydatom na te stanowiska oraz kompetencji, które powinien posiadać dyrektor biblioteki. W ramach warsztatu przeprowadzony zostanie trening autoprezentacji.
 
        12 Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w dniach 12-13 września 2019 r. w Poznaniu pod hasłem "Bibliotekarz do POZnania".
 
 

>>WIĘCEJ informacji oraz propozycje innych warsztatów organizowanych w ramach 12.FMB 


Redakcja.sbp.pl

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP